Test rakiety tenisowej Head Graphene XT Radical MP A

Dzięki uprzejmości Head Polska i sportclub.com.pl otrzymałem do przetestowania nową rakietę do tenisa Head Graphene XT Radical MP A. Jako osoba wychowana na serii rakiet Radical (dokładnie modelu MP), miałem mieszane uczucia dotyczące wprowadzonych zmian. MP A to model wywodzący się od klasycznego Radicala MP z dodaną opcją zmiany układu strun (ASP - Adaptive String Pattern). Ale na czym to dokładnie polega i co właściwie nam da?

ZMIANY

Cała seria rakiet tenisowych Graphene XT Radical została stworzona przy użyciu materiału Graphene, którego zastosowanie pozwoliło na lepsze rozłożenie ciężaru na rączkę i główkę. Zwiększa tym samym stabilność, manewrowość oraz dodaje więcej dynamiki.

Tytułowe A dotyczy możliwości mechanicznej zmiany układu strun z klasycznego otwartego 16/19 na ekstremalnie otwarty 16/16. Zmiana polega na dodatkowych grometach umieszczonych w ramie na godzinie 9 i 3.


WYGLĄD

Po rakiecie tenisowej Head Graphene XT Radical MP A nie spodziewałem się niczego innego, jak wysokiej, o ile nie najwyższej, jakości i nie zawiodłem się. Wszystko starannie wykończone, idealnie dopasowane i polakierowane. Wykorzystano sprawdzone kolory Agassiego, Kuertena czy Mauresmo, ale jednocześnie zastosowano bardzo nowoczesny wzór graficzny - razzle dazzle.

WRAŻENIA Z GRY

Do testu z ciekawości wybrałem układ strun 16/16. Od pierwszej piłki duże zaskoczenie, taki układ strun daje olbrzymią ilość dynamiki, rotacji i komfortu, a jednocześnie uderzenia charakteryzują się stosunkowo dużym czuciem i kontrolą, porównując do modeli z tym samym układem. Manewrowość rakiety do tenisa Radical MP A jest bardzo wysoka. Zdecydowanie jest to model dla amatorów ze średnim zamachem.

Tak otwarty układ strun ma jednak minusy. Gwarantując niesamowitą rotację, naciąg bardzo się przesuwa, a jego wytrzymałość jest mocno obniżona ze względu na zwiększoną temperaturę związaną z tarciem. Tenisiści często zrywający struny powinni zwiększyć grubość naciągu dla dodatkowej kontroli.


PODSUMOWANIE

Rakieta tenisowa Head Graphene XT Radical MP A to sprzęt bardzo uniwersalny i zaprojektowany dla szerokiego grona tenisistów. Uważam, że każdy gracz znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie. Przy zwyżce formy można grać z układem strun 16/19, w gorszych dniach lub podczas meczu z bardziej wymagającym przeciwnikiem 16/16 (przy wcześniejszej zmianie naciągu).

Testowana przeze mnie rakieta do tenisa przeznaczona jest dla amatorów ze średnim zamachem oraz zawodników z pełnym, długim. Nadaje się dla osób grających mocno top spinowo oraz płasko.

Test przeprowadził TENIS EXPERT Krzysztof Bratkowski

pixel