Jak dobrać buty tenisowe?

2022-09-05
Jak dobrać buty tenisowe?

Buty do tenisa to najważniejsza części garderoby tenisisty. Dobrze dobrane obuwie nie tylko fajnie wygląda, ale przede wszystkim zapewnia komfort i chroni przed kontuzjami na korcie. Praca nóg, a zwłaszcza stóp, to podstawowy aspekt w tym sporcie, tak wiec wybór odpowiedniego modelu jest niezwykle istotny w osiągnięciu dobrych wyników.
Tenis jest bardzo dynamiczną grą, w której zawodnik potrzebuje butów ułatwiających wykonanie nagłych zwrotów, zrywów i zatrzymań. Tu liczy się szybkość. Dzięki nowoczesnej technologii stosowanej w nowych kolekcjach butów tenisowych możemy tą szybkość osiągnąć.

Oprócz tego w butach do tenisa ważna jest stabilna pozycja stopy i dobra wentylacja. Cholewka powinna być wykonana z lekkich materiałów i posiadać odpowiednie usztywnienia. Dzięki zastosowaniu paneli wentylacyjnych powinna też umożliwiać swobodną cyrkulację powietrza, aby skóra pozostawała sucha i nie dochodziło do otarć ani podrażnień.

Najważniejszym elementem jest jednak zdecydowanie podeszwa. Musi być elastyczna, a jednocześnie odpowiednio twarda i oczywiście wytrzymała.

Aby dobrać buty tenisowe trzeba przede wszystkim wiedzieć na jakiej nawierzchni gramy. Producenci oferują podeszwy dostosowane do rożnego rodzaju podłoża z różnym bieżnikiem. Jest to niezbędne, aby osiągnąć odpowiednią trakcję, stabilność i pewność poruszania się.

 

PODZIAŁ BUTÓW TENISOWYCH ZE WZGLĘDU NA PODESZWĘ

Buty tenisowe z podeszwą CLAY - nadają się do gry na kortach ziemnych, inaczej ceglastych, czyli mączce. Jest to najbardziej popularny typ nawierzchni w Europie.

Zazwyczaj podeszwa ma bieżnik ułożony w jodłę, co gwarantuje dobrą przyczepność i manewrowość.

Przykłady modeli z podeszwą clay:
buty do tenisa NIKE ZOOM VAPOR PRO 2 CLAY,
buty do tenisa HEAD REVOLT PRO 4.0 CLAY,
buty do tenisa NIKE VAPOR LITE CLAY,

buty do tenisa BABOLAT PROPULSE FURY 3 CLAY

 

buty do tenisa z podeszwą uniwersalną - nadają się do gry na kortach z każdą nawierzchnią.

Przykłady modeli z podeszwą uniwersalną:
buty do tenisa NIKE ZOOM VAPOR 11,
buty do tenisa NIKE VAPOR LITE 2 RPM

buty do tenisa BABOLAT PROPULSE FURY 3 All Court

Istotną kwestią przy doborze butów do tenisa ziemnego jest również amortyzacja. Podeszwa powinna minimalizować drgania wynikające z nagłych zmian kierunków. Osobom początkującym i grającym rekreacyjnie zdecydowanie wystarczy średni stopień amortyzacji. Zawodnicy, tenisiści trenujący regularnie oraz osoby o większej wadze powinni wybrać amortyzację w butach do tenisa na najwyższym poziomie. Pozwoli to uniknąć dotkliwych urazów i zapewni przyjemność z gry.

Przykłady modeli z dobrą amortyzacją:
buty tenisowe NIKE VAPOR PRO,
buty do tenisa NIKE ZOOM VAPOR 11,

buty do tenisa BABOLAT PROPULSE FURY 3 AC

buty tenisowe damskie HEAD SPRINT PRO 3.5 CLAY

Nie można też zapominać o konieczności wymiany zużytych butów do tenisa na nowe. Z czasem obuwie ulega zniszczeniu, a bieżnik na podeszwie ściera się. Na szczęście oferta sklepów tenisowych jest bardzo bogata i można wybierać ze starszych lub najnowszych modeli. Producenci tacy jak: adidas, Nike, Babolat, Head, Prince, Asics, K-SWISS, Lotto, czy New Balance prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej zaawansowanych systemów wpływających na bezpieczeństwo i komfort gry. Warto z tego korzystać.

Nasz sklep dla tenisistów sportclub.com.pl oferuje szeroki wybór profesjonalnych butów tenisowych, polecanych przez najlepszych zawodników na świecie. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich miłośników tenisa, zarówno do tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem, jak i do doświadczonych graczy, którzy oczekują najwyższej jakości sprzętu.

Nasz sklep jest idealnym miejscem dla Ciebie, jeśli poszukujesz butów tenisowych, które pozwolą Ci osiągnąć pełen potencjał na korcie. Niezależnie od Twojego stylu gry, preferencji i poziomu zaawansowania, mamy odpowiedni model, który spełni Twoje wymagania. Nasz wybór obejmuje buty do szybkiej gry na korcie, buty dla graczy defensywnych oraz buty zaprojektowane specjalnie dla osób preferujących korty ziemne.

Zależy nam na tym, abyś czuł/a się pewnie i wygodnie podczas każdego meczu. Dlatego nasi eksperci są gotowi doradzić Ci w doborze odpowiedniego obuwia, uwzględniając Twoje indywidualne potrzeby. Oferujemy różne rozmiary, modele i kolory, abyś mógł/mogła znaleźć idealny but, który podkreśli Twój styl i pozwoli Ci osiągnąć sukces na korcie.

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel