Jak dobrać piłki do tenisa?

2015-09-02
Jak dobrać piłki do tenisa?

Piłki do tenisa to podstawowy element sprzętu niezbędnego podczas gry na korcie. Początkujący gracze często nie doceniają ich znaczenia, lecz bardzo szybko przekonują się, że nie tylko dobór odpowiedniej rakiety jest istotny. Właściwości piłek tenisowych zmieniają przebieg meczu z kilku powodów, ale przede wszystkim wpływają na szybkość odbić, możliwość kontroli i oczywiście komfort gry. Wszyscy producenci piłek do tenisa mają w swojej ofercie piłki na turnieje, treningi, do nauki gry oraz dla dzieci o zmniejszonym stopniu twardości, a nawet większym obwodzie. Można wyróżnić kilka kategorii piłek tenisowych.

PODZIAŁ PIŁEK DO TENISA ZE WZGLĘDU NA TECHNOLOGIĘ WYKONANIA

piłki do tenisa bezciśnieniowe - sprzedawane luzem zazwyczaj w workach lub wiadrach piłki, których środek jest gruby i kałczukowaty, dzięki czemu przez długi czas zachowują dość dobrą jakość odbicia. Niestety kontrola ich uderzeń nie należy do najłatwiejszych, gdyż piłki są twarde, ciężkie i szybkie.

Przykłady: Piłki do tenisa Babolat ACADEMY, Piłki do tenisa Tretorn COACH, Piłki do tenisa PRO’S PRO TRAINER.

piłki do tenisa ciśnieniowe - sprzedawane w specjalnych puszkach z odpowiednim ciśnieniem piłki dla bardziej wymagających osób grających regularnie. Ich wnętrze wypełnione jest powietrzem, dzięki czemu są lżejsze i bardziej miękkie. Powinny być używane systematycznie, gdyż z czasem tracą ciśnienie. Kontrola ich uderzeń podczas gry jest łatwiejsza i daje wiele satysfakcji.

Przykłady: Piłki do tenisa Wilson US Open, Piłki do tenisa Tretorn Serie+ Control, Piłki do tenisa Head ATP GOLD

PODZIAŁ PIŁEK DO TENISA ZE WZGLĘDU NA WIEK ZAWODNIKA

piłki do tenisa dla dorosłych - piłki regularne o jednolitej powierzchni zewnętrznej w kolorze białym lub żółtym, o wadze między 56 a 59,4 g. Odbijają się puszczone z wysokości około 250 cm na wysokość około 140 cm.

piłki do tenisa dla dzieci - piłki wolniejsze i bardziej miękkie, o mniejszym ciśnieniu, dostosowane do wieku, wzrostu i zdolności motorycznych:

  • poziom czerwony STAGE3 - piłki gąbkowe i czerwone, dla dzieci w wieku 5-7 lat, 75% wolniejsze od regularnych, odbijają się na wysokość 85-105 cm,
  • poziom pomarańczowy STAGE2 – piłki do tenisa pomarańczowe, dla dzieci w wieku 8-9 lat, 50% wolniejsze od regularnych, odbijają się na wysokość 105-120 cm,
  • poziom zielony STAGE1 - piłki zielone, dla dzieci w wieku 9-10 lat, 25% wolniejsze od regularnych, odbijają się na wysokość 120-135 cm.

Jak widać jest kilka rodzajów piłek do tenisa, jak również wielu producentów, między innymi: Head, Tretorn, Wilson, Babolat, Yonex, Dunlop, Prince, Pro’s Pro, Pacific. Warto co jakiś czas spróbować piłek innej marki, aby wybrać te najlepiej dopasowane.

Sklepy tenisowe mają bardzo szeroką ofertę. Należy też pamiętać o konieczności wymiany zużytego sprzętu na nowy. Każda piłka tenisowa po jakimś czasie traci swoje właściwości, co wpływa na grę zawodnika.

Podczas meczów turniejowych piłki zmieniane są co kilka gemów po to, aby cały czas utrzymywały odpowiednie ciśnienie i odbijały się tak samo.

Nasz sklep dla tenisistów oferuje duży wybór profesjonalnych piłek do tenisa ziemnego z podziałem ze względu na technikę ich wykonania, czy wiek i umiejętności zawodnika.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2015
pixel