Jak dobrać rakietę do tenisa?

2024-06-10
Jak dobrać rakietę do tenisa?

Rakiety do tenisa są najważniejszymi elementami w arsenale każdego tenisisty. Wnosi do naszej gry wszystko to, czego nie jesteśmy w stanie uzyskać wyłącznie swoją techniką. Na rynku w sklepach tenisowych dostępna jest olbrzymia ilości ram, jak jednak dobrać tą najbardziej dla siebie odpowiednią, idealną dla swojego stylu gry? Jak odczytywać i rozumieć wszystkie parametry rakiety?

Na ramie większości rakiet do tenisa lub w poświęconych im katalogach producentów, znajdujemy takie parametry jak waga, wielkość główki, balans, układ strun, sugerowana siła naciągania, a czasem jeszcze szerokość ramy, jej sztywność oraz styl zamachu. Jednak głównymi parametrami, które na początku powinniśmy wziąć pod uwagę, są trzy pierwsze: waga rakiety tenisowej, wielkość główki oraz balans.

WAGA RAKIETY TENISOWEJ

Znajomość wagi rakiety do tenisa pomoże określić dla osób z jakim zamachem zaprojektowana jest dana rakieta. Waga wskazuje również pośrednio stopień zaawansowania gracza, dla którego sprzęt jest przeznaczony. Generalnie im cięższa rama, tym zamach musi być dłuższy, aby rakieta osiągnęła określoną dynamikę ruchu i stabilność przy uderzeniu piłki.

Rakiety do tenisa z cięższą ramą: Rakieta do tenisa HEAD EXTREME TOUR (305g), Rakieta do tenisa Babolat BABOLAT PURE AERO VS, Rakieta do tenisa YONEX VCORE PRO 97 (310G)

Rakiety do tenisa z lżejsza ramą: Rakieta do tenisa HEAD BOOM TEAM (275g), Rakieta do tenia BABOLAT PURE DRIVE SUPER LITE (255g.), Rakieta do tenisa YONEX EZONE FEEL (250G) SKY BLUE.

Podział rakiet do tenisa według wagi*:

 • do 265 gramów: kobiety początkujące - zamach krótki,
 • do 285 gramów: mężczyźni początkujący - zamach krótki,
 • 265 - 285 gramów: kobiety średnio grające - zamach średni,
 • 285 - 300 gramów: kobiety, mężczyźni średnio-grający - zamach średni,
 • > 300 gramów: dobrze grający amatorzy i zawodnicy - zamach długi.

*waga rakiety nie uwzględnia wagi naciągu (15-17 gram)

WIELKOŚĆ GŁÓWKI W RAKIETACH DO TENISA

Wielkość główki jest kolejnym parametrem pomagającym w określeniu przeznaczenia rakiety do tenisa. Im większa główka, tym większe pole powierzchni czystego odbicia (sweet spot), rakieta jest przy tym bardziej komfortowa, dynamiczna i pozwala nadać piłce większą rotację.
Natomiast mniejszy rozmiar główki rakiety do tenisa gwarantuje lepsze czucie piłki, lepszą kontrolę oraz większą manewrowość, przy mniejszym sweet spocie.

Rakiety do tenisa z większą główką: Rakieta do tenisa HEAD GRAVITY MP (295g), Rakieta do tenisa Babolat PURE DRIVE 107 (285g), Rakieta do tenisa YONEX EZONE 105 SKY BLUE (275G)

Rakiety do tenisa z mniejszą główką: Rakieta do tenisa YONEX VCORE PRO 97 (310G), Rakieta do tenisa HEAD RADICAL PRO (315g) Rakieta do tenisa Tecnifibre T-Fight 315 Isoflex,

Podział rakiet do tenisa według wielkości główek:

 • MID (skrót od 'midsize') do 93 cali / 613 cm²,
 • MP (skrót od 'midplus') od 95 cali / 632 cm² do 102 cali / 660 cm²,
 • OS (skrót od 'oversize') od 104 cali / 671 cm².

BALANS RAKIET DO TENISA

Kolejnym istotnym elementem jest balans, czyli wyważenie rakiety do tenisa. W cięższej rakiecie balans zwiększa jej manewrowość - jeżeli jest to wyważenie neutralne lub skierowane na rączkę. W ramie o niższej wadze balans zwiększa dynamikę oraz pozwala nadać piłce więcej rotacji – jeżeli jest skierowany na główkę rakiety. Większość deblistów z powodu częstej gry przy siatce, ma rakiety z balansem skierowanym na rączki.

Podział rakiet do tenisa ze względu na balans*:

 • balans na główkę - powyżej 33 cm,
 • balans neutralny - 32 - 33 cm
 • balans na rączkę - poniżej 32 cm.

*balans podawany jest bez wagi naciągu. Przy założeniu strun, balans może przesunąć się o około 1 cm w kierunku główki.

UKŁAD STRUN W RAKIETACH DO TENISA

Układ strun jest to stosunek ilości strun poziomowych do pionowych i dzieli się na układ strun otwarty lub zamknięty. Otwarty układ to mniejsza ilość strun poziomych niż pionowych, natomiast układ zamknięty to większa liczba strun poziomych od pionowych. Otwarty układ strun pozwala nadać piłce więcej dynamiki i rotacji, zapewnia również większy komfort, natomiast zamknięty układ strun daje nam kontrolę, czucie oraz nie eksploatuje tak mocno naciągu. Zamknięty układ strun jest bardziej wymagający, w związku z tym poleca się go dobrze grającym tenisistom z szybkim-średnim lub długim zamachem.

Podział rakiet do tenisa według układu strun:

 • 16/18 - otwarty układ strun,
 • 16/19 - otwarty układ strun,
 • 16/20 - zamknięty układ strun,
 • 18/20 - zamknięty układ strun.

SZEROKOŚĆ RAMY RAKIETY TENISOWEJ

Im cieńsza rama tym rakieta do tenisa jest bardziej wymagająca i przeznaczona dla lepiej grającego tenisisty z dłuższym zamachem. Cieńsza rama oferuje bowiem większą kontrolę nad piłką i jej lepsze czucie. Szersza rama pozwala nadać piłce więcej siły oraz rotacji, polecana jest dla tenisistów z krótszym zamachem.

Podział rakiet do tenisa według szerokości ramy:

 • poniżej 22 mm - cienka rama: Rakieta tenisowa Tecnifibre TF40 315 , Rakieta tenisowa YONEX VCORE PRO 97 (310G)
 • 22 - 23 mm - średnia rama: Rakiet tenisowa HEAD RADICAL TEAM LITE, Rakieta tenisowa YONEX VCORE 98 (305G) ,
 • 24 mm i powyżej - szeroka rama: Rakieta tenisowa Babolat  PURE DRIVE , Rakieta tenisowa Babolat PURE AERO RAFA

SZTYWNOŚĆ RAMY RAKIETY DO TENISA

Sztywność ramy jest bardzo ważnym elementem w doborze rakiety do tenisa. Znając ten parametr określany w jednostce RA, możemy określić, jak łatwa lub trudna jest dana rakieta. Jest to parametry związany ze stopniem odkształcenia się rakiety w momencie kontaktu naciągu z piłką. Im sztywniejsza jest rakieta tym więcej dynamiki nadaje piłce. Natomiast im RA jest niższe, tym bardziej rakieta jest precyzyjna. Sztywniejsze rakiety wybaczają więcej błędów i proponowane są tenisistom z krótkim i średnim zamachem. Bardziej miękka rama wymaga lepszego ustawienia się do piłki i uderzenia bardziej centrycznego, więc polecana jest dobrze grającym amatorom i zawodnikom, dla których ważna jest kontrola i czucie.

Podział rakiet do tenisa według sztywności ramy:

 • poniżej 62 RA (niska sztywność) - długi zamach,
 • 63 - 65 RA (średnia sztywność) - średni, długi zamach,
 • powyżej 65 RA (wysoka sztywność) - krótki, średni, długi zamach.

STYL ZAMACHU RAKIETY TENISOWEJ

Styl zamachu wyznaczony jest przez długość „pętli” jaką wykonujemy rakietą do tenisa. Jest to moment od rozpoczęcia do zakończenia uderzenia. Im dłuższy i lepiej wykończony jest ten ruch, tym cięższą rakietą może grać tenisista. Gracz ma bowiem wtedy odpowiednio dużo czasu na wprowadzanie uderzenia w określoną dynamikę ruchu. W przypadku krótszego zamachu zaleca się rakiety lżejsze, zwiększą one komfort gry i pozwolą nadać piłce więcej dynamiki.

Podział rakiet do tenisa według stylu zamachu:

 • zamach krótki,
 • zamach średni,
 • zamach długi.

DOBÓR JUNIORSKICH RAKIET TENISOWYCH

Podstawowym sposobem odpowiedniego dobrania rozmiaru rakiety dla dziecka, jest dopasowanie długości rakiety tenisowej juniorskiej do jego wzrostu.

Podział juniorskich rakiet do tenisa:

 • 26 cali - wzrost 140 cm do 165 cm: Rakieta tenisowa juniorska Babolat Pure Aero Rafa Junior 26 , Rakieta tenisowa juniorska Yonex VCORE 26, Rakieta tenisowa juniorska Head Speed 26
 • 25 cali - wzrost 125 cm do 140 cm: Rakieta tenisowa juniorska Babolat Pure Drive 25, Rakieta tenisowa Head Radical 25, Rakieta tenisowa juniorska Babolat AeroPro Drive 25
 • 23 cale - wzrost 112 cm do 125 cm: Rakieta tenisowa dla dzieci Head Maria 23, Rakieta tenisowa dla dzieci Head Novak 23, Rakieta tenisowa dla dzieci juniorska Babolat Rafael Nadal 23
 • 21 cali - wzrost 100 cm do 112 cm: Rakieta tenisowa dla dzieci Head Extrime 21, Rakieta tenisowa dla dzieci Head Novak 21, Rakieta tenisowa dla dzieci Babolat PURE DRIVE 21
 • 19 cali - wzrost 89 cm do 100 cm: Rakieta tenisowa dla dzieci Babolat FLY 19, Rakieta tenisowa dla dzieci Head Rdical 19, Rakieta tenisowa dziecięca Babolat Nadal 19 Rafa
 • 17 cali - wzrost poniżej 89 cm

Nasz sklep dla tenisistów oferuje duży wybór profesjonalnych rakiet polecanych przez najlepszych zawodników na świecie i dopasowanych do indywidualnych potrzeb każdego gracza.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel