Jakie piłki tenisowe wybrać dla dziecka?

2023-08-01
Jakie piłki tenisowe wybrać dla dziecka?

Tenis ziemny to jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych na świecie. Bez wątpienia jest to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu z dziećmi, świetna zabawa, nauka zdrowej rywalizacji, możliwość kontaktu z rówieśnikami a może nawet sposób na karierę i zdobycie sławy jak Iga Świątek czy Rafael Nadal? Dlaczego nie …wszystko ma swój początek.

Aby zapewnić dzieciom odpowiedni rozwój tenisowy i metodyczną naukę wprowadzono różne rodzaje piłek tenisowych specjalnie dostosowanych do dzieci w różnych grupach wiekowych.

Piłki tenisowe gąbczaste (wiek ok. 3-4 lata):

Dla najmłodszych adeptów tenisa ziemnego idealnie sprawdzają się piłki tenisowe z gąbki lub z pianki. Są to piłki o znacznie powiększonej średnicy (około 8-10 cm) i aż do 75 % wolniejsze od standardowych piłek. Dzięki swojej miękkości są łatwe do odbicia i kontrolowania, co pozwala dzieciom na skoncentrowanie się na nauce techniki i koordynacji ruchów.  Podczas używania piłek z gąbki wykształcamy u dziecka poczucie piłki i orientację. Dodatkowym atutem tego rodzaju piłek tenisowych jest fakt, że są one bezpieczne dla samego dziecka jak i dla otoczenia.

Piłki tenisowe dla dzieci czerwone (wiek ok. 4-5 lat):

Charakteryzują się podobnie do piłek piankowych większym rozmiarem ale ich struktura, chociaż nie piankowa, nadal jest miękka. Piłki czerwone są wolniejsze o około 65% - 75 %  od żółtych piłek. Te cechy pozwalają maluchom skupić się na nauce podstawowych umiejętności i odbijania piłki w bezpieczny i przyjemny sposób.

Piłki tenisowe dla dzieci pomarańczowe (wiek ok. 5-8 lat):

Piłki tenisowe w kolorze pomarańczowym zazwyczaj są do 50 % wolniejsze od klasycznych piłek.  Ich rozmiar jest również mniejszy od standardowych ale większy niż czerwonych, zazwyczaj o średnicy 6,5-8 cm. Pomarańczowe piłki są nieco szybsze od czerwonych, co stwarza kolejne wyzwanie, ale wciąż są łatwe do odbijania, co umożliwia rozwijanie umiejętności i zachowanie radości z gry.

Piłki tenisowe dla dzieci zielone (wiek ok. 9-10 lat):

Zielone piłki są szybsze niż czerwone i pomarańczowe ale nadal są wolniejsze od standardowych żółtych piłek o około 25%. Ta umiarkowana prędkość lotu pomaga dzieciom w stopniowym dostosowaniu się do szybszej gry, co jest niezwykle ważne w procesie przyswajania nawyków tenisowych.

Piłki tenisowe żółte:

Standardowe żółte piłki tenisowe, używane przez dorosłych graczy, stosuje się dopiero wtedy, gdy dziecko osiągnie odpowiedni poziom zaawansowania i gotowości. Mają one standardową średnicę 6,54 cm i są znacznie szybsze niż wcześniejsze wersje, co pozwala na pełen zakres umiejętności tenisowych.

Wybierając odpowiednią piłkę tenisową dla dziecka, należy uwzględnić jego wiek, umiejętności oraz postępy w nauce. Odpowiednie dopasowanie piłki wpływa na rozwój umiejętności tenisowych dziecka oraz dodatkowo motywuje do osiągania kolejnych celów na korcie. Warto również pamiętać, że oprócz wyposażenia naszego dziecko w niezbędny sprzęt tenisowy, ważne jest zapewnienie dzieciom odpowiedniego szkolenia pod okiem doświadczonego trenera lub instruktora.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel